Discover the MIPIM Awards 2019 Winners

You can also download the official list here.

BEST HEALTHCARE DEVELOPMENT


POLYCLINIQUE REIMS-BEZANNES

City
Bezannes
Country
France
Companies involved
Developer: Icade
Architect: Jean-Michel Jacquet
Other: Courlancy Santé, Artelia, Eiffage Construction, Cari
BEST HOTEL & TOURISM RESORT


Club Med Cefalù

City
Cefalu
Country
Italy
Companies involved
Developer: Club Med SAS
Architect: King Roselli
Other: Sophie Jacqmin
BEST INDUSTRIAL & LOGISTICS DEVELOPMENT


Greenwich Peninsula Low Carbon Energy Centre

City
London
Country
United Kingdom
Companies involved
Developer: Pinnacle Power and Knight Dragon Developments
Architect: C.F. Møller Architects
Other: Artist Conrad Shawcross, Futurecity and Structure Workshop

Engineers: Environmental: Buro Happold, Infrastructure: Ove Arup and Partners, Structural: Price & Myers

BEST MIXED-USE DEVELOPMENT


The Student Hotel Florence Lavagnini

City
Florence
Country
Italy
Companies involved
Developer: Inso S.P.A
Architect: Archea Associati
Other: Arcadis, Habitech, Rizoma Archi, Modus
BEST OFFICE & BUSINESS DEVELOPMENT


LABORDE

City
Paris
Country
France
Companies involved
Developer: ACM
Architect: PCA-STREAM | Philippe Chiambaretta Architecte
Other: ARC, Artelia, Khephren, VS-A, Green Affair, Barbanel, A&C, Qualiconsult, Delporte, LM3C, CSD Faces, Topager, La Superstructure, LUMIERE STUDIO, ARCHIMAGE, Eiffage, GOYER, AGM, LEFORT, FIBOR
BEST REFURBISHED BUILDING


KOSMO

City
NEUILLY SUR SEINE
Country
FRANCE
Companies involved
Developer: Altarea Cogedim
Architect: Ateliers 2/3/4
BEST RESIDENTIAL DEVELOPMENT


WOODIE Hamburg

City
Hamburg
Country
Germany
Companies involved
Developer: Dritte PRIMUS Projekt UDQ GmbH, PRIMUS developments GmbH, Senectus GmbH
Architect: Sauerbruch Hutton Architects
Other: Kaufmann Bausysteme
BEST SHOPPING CENTRE


HIRAKATA T-SITE

City
Hirakata
Country
Japan
Companies involved
Developer: So-Two. Inc
Architect: Takenaka Corporation
BEST URBAN REGENERATION PROJECT


Rebuilding Frankfurt´s old centre

City
Frankfurt am Main
Country
Germany
Companies involved
Developer: DomRömer GmbH
Architect: Bernd Albers, Dreibund Architekten, Jourdan, Müller und Steinhauser, Denkmalkonzept, dreysse architekten, Landes & Partner, Jordi & Keller Architekten, Morger Partner Architekten AG, Knerer und Lang, Eingartner Khorrami Architekten, Francesco Collotti, Hans Kollhoff, Schneider und Schumacher, von Ey Architekten, Johannes Götz, Riemann Architekten, Claus Giel, Meurer Architekten, Macholz Kummer Architekten, ENS Architekten
BEST FUTURA PROJECT


Mille Arbres

City
Paris
Country
France
Companies involved
Developer: Compagnie de Phalsbourg and OGIC
Architect: Sou Fujimoto, Oxo Architects, Paul Arene
Other: Cushman & Wakefield
BEST FUTURA MEGA PROJECT


Future Park

City
Yorkshire
Country
UK
Companies involved
Developer: Fallons
Architect: Bond Bryan
Other: Adept Consulting, Andrew Moseley Associates, Colliers, Counter Context, Fera, ID Planning, WSP
SPECIAL JURY AWARD
The jury's favourite project!

Project name
« Zaryadye » park with a multifunctional concert complex
City
Moscow
Country
Russia
Companies involved

Developer: Moscow Government

Architect: S.Kuznetsov, Diller Scofidio + Renfro, Hargreaves Associates, Citymakers, CPU Reserve, MAHPI, Architectural Bureau by T. Bashkaev

Other: Mosinzhproekt